×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 157
Thursday, 13 March 2014 00:00

BYC 2014 results

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Home, Alex KISS NW GBR
2 Moore, James Edward SCIPANOVS NW GBR
3T Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR
3T Watson, James LIVERPOOL JUNIORS NW GBR
5 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR
6 Baxter, Finn 4 OF CLUBS    
7 Christianson, Elliot SCIPANOVS NW GBR
8 Ashraf, Adam KISS NW GBR
9 Mckay, David 4 OF CLUBS    
10 Loosley, Jake 4 OF CLUBS    

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Home, Alex KISS NW GBR  
2 Watson, James LIVERPOOL JUNIORS NW GBR  
3 Moore, James Edward SCIPANOVS NW GBR  
4 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR  
5 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR  
6 Baxter, Finn 4 OF CLUBS      
7 Christianson, Elliot SCIPANOVS NW GBR  
8 Ashraf, Adam KISS NW GBR  
9 Mckay, David 4 OF CLUBS      
10 Loosley, Jake 4 OF CLUBS      

Round #1 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Home, Alex        
KISS / NW / GBR (1) Home, Alex      
(16) -BYE-        
    (1) Home, Alex    
(9) Mckay, David   10 - 3    
4 OF CLUBS (8) Ashraf, Adam      
(8) Ashraf, Adam 10 - 5      
KISS / NW / GBR     (1) Home, Alex  
(5) Gibson, Harry     10 - 5  
NORTHWICH / NW / GBR (5) Gibson, Harry      
(12) -BYE-        
    (5) Gibson, Harry    
(13) -BYE-   10 - 7    
  (4) Houghton, Benjamin (Ben)      
(4) Houghton, Benjamin (Ben)        
MARSHALL / NW / GBR       (1) Home, Alex
(3) Moore, James Edward       9 - 3
SCIPANOVS / NW / GBR (3) Moore, James Edward      
(14) -BYE-        
    (3) Moore, James Edward    
(11) -BYE-   10 - 3    
  (6) Baxter, Finn      
(6) Baxter, Finn        
4 OF CLUBS     (3) Moore, James Edward  
(7) Christianson, Elliot     10 - 5  
SCIPANOVS / NW / GBR (7) Christianson, Elliot      
(10) Loosley, Jake 10 - 1      
4 OF CLUBS   (2) Watson, James    
(15) -BYE-   10 - 8    
  (2) Watson, James      
(2) Watson, James        
LIVERPOOL JUNIORS / NW / GBR        

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Danby, Natasha CHESHIRE NW GBR
2 Walker, Matilda KISS NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Danby, Natasha CHESHIRE NW GBR  
2 Walker, Matilda KISS NW GBR  

Round #1 - DE - Scores
Finals  
   
(1) Danby, Natasha  
CHESHIRE / NW / GBR (1) Danby, Natasha
(2) Walker, Matilda 10 - 7
KISS / NW / GBR  

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Home, Alex KISS NW GBR
2 Cronin, Tom SCIPANOVS NW GBR
3 Watson, James LIVERPOOL JUNIORS NW GBR
4 Moore, James Edward SCIPANOVS NW GBR
5 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR
6 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR
7 McGilloway, Jamie SCIPANOVS NW GBR
8 Baxter, Finn 4 OF CLUBS    
9 Suha, Adam KISS NW HUN
10 Christianson, Elliot SCIPANOVS NW GBR
11 Ashraf, Adam KISS NW GBR
12 Weaver, Charlie (Charles) SCIPANOVS NW GBR
13 Mckay, David 4 OF CLUBS    
14 Loosley, Jake 4 OF CLUBS    
15T Danby, Natasha CHESHIRE NW GBR
15T Walker, Matilda KISS NW GBR
15T Fischer, Nomi 4 OF CLUBS NW GER

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Walker, Matilda KISS NW GBR  
2 Mckay, David 4 OF CLUBS      
3 Ashraf, Adam KISS NW GBR  
4 Home, Alex KISS NW GBR  
5 Fischer, Nomi 4 OF CLUBS NW GER  
6 Moore, James Edward SCIPANOVS NW GBR  
7 Watson, James LIVERPOOL JUNIORS NW GBR  
8 McGilloway, Jamie SCIPANOVS NW GBR  
9 Danby, Natasha CHESHIRE NW GBR  
10 Weaver, Charlie (Charles) SCIPANOVS NW GBR  
11 Christianson, Elliot SCIPANOVS NW GBR  
12 Loosley, Jake 4 OF CLUBS      
13 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR  
14 Baxter, Finn 4 OF CLUBS      
15 Cronin, Tom SCIPANOVS NW GBR  
16 Suha, Adam KISS NW HUN  
17 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR  

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #123456 VV/MTSTRInd
Cronin, Tom
SCIPANOVS / NW / GBR
1   V5 D0 V5 D3 V5   3 0.60 18 18 0
Moore, James Edward
SCIPANOVS / NW / GBR
2 D4   D1 V4 V5 V5   3 0.60 19 17 +2
Houghton, Benjamin (Ben)
MARSHALL / NW / GBR
3 V5 V5   V5 V4 V5   5 1.00 24 5 +19
Walker, Matilda
KISS / NW / GBR
4 D3 D3 D0   V5 V5   2 0.40 16 18 -2
Watson, James
LIVERPOOL JUNIORS / NW / GBR
5 V5 D3 D3 D2   V5   2 0.40 18 18 0
Loosley, Jake
4 OF CLUBS
6 D1 D1 D1 D2 D1     0 0.00 6 25 -19

Poule #2
 #123456 VV/MTSTRInd
Fischer, Nomi
4 OF CLUBS / NW / GER
1   D2 D3 D1 D0 D2   0 0.00 8 24 -16
Mckay, David
4 OF CLUBS
2 V5   D1 D1 D1 D0   1 0.20 8 22 -14
Gibson, Harry
NORTHWICH / NW / GBR
3 V4 V5   D3 V5 D1   3 0.60 18 15 +3
McGilloway, Jamie
SCIPANOVS / NW / GBR
4 V5 V5 V5   D3 D1   3 0.60 19 15 +4
Christianson, Elliot
SCIPANOVS / NW / GBR
5 V5 V5 D1 V5   V3   4 0.80 19 11 +8
Suha, Adam
KISS / NW / HUN
6 V5 V5 V5 V5 D2     4 0.80 22 7 +15

Poule #3
 #12345 VV/MTSTRInd
Home, Alex
KISS / NW / GBR
1   V5 V5 V5 V5   4 1.00 20 5 +15
Danby, Natasha
CHESHIRE / NW / GBR
2 D1   D1 D3 V5   1 0.25 10 15 -5
Weaver, Charlie (Charles)
SCIPANOVS / NW / GBR
3 D2 V5   D3 V4   2 0.50 14 14 0
Baxter, Finn
4 OF CLUBS
4 D1 V5 V5   D3   2 0.50 14 16 -2
Ashraf, Adam
KISS / NW / GBR
5 D1 D0 D3 V5     1 0.25 9 17 -8

 

Round #2 - Poule - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR 5 1.00 24 5 +19 Advanced
2 Home, Alex KISS NW GBR 4 1.00 20 5 +15 Advanced
3 Suha, Adam KISS NW HUN 4 0.80 22 7 +15 Advanced
4 Christianson, Elliot SCIPANOVS NW GBR 4 0.80 19 11 +8 Advanced
5 McGilloway, Jamie SCIPANOVS NW GBR 3 0.60 19 15 +4 Advanced
6 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR 3 0.60 18 15 +3 Advanced
7 Moore, James Edward SCIPANOVS NW GBR 3 0.60 19 17 +2 Advanced
8 Cronin, Tom SCIPANOVS NW GBR 3 0.60 18 18 0 Advanced
9 Weaver, Charlie (Charles) SCIPANOVS NW GBR 2 0.50 14 14 0 Advanced
10 Baxter, Finn 4 OF CLUBS     2 0.50 14 16 -2 Advanced
11 Watson, James LIVERPOOL JUNIORS NW GBR 2 0.40 18 18 0 Advanced
12 Walker, Matilda KISS NW GBR 2 0.40 16 18 -2 Advanced
13 Danby, Natasha CHESHIRE NW GBR 1 0.25 10 15 -5 Advanced
14 Ashraf, Adam KISS NW GBR 1 0.25 9 17 -8 Advanced
15 Mckay, David 4 OF CLUBS     1 0.20 8 22 -14 Advanced
16 Fischer, Nomi 4 OF CLUBS NW GER 0 0.00 8 24 -16 Advanced
17 Loosley, Jake 4 OF CLUBS     0 0.00 6 25 -19 Advanced

Round #2 - Poule - Scores
Poule #1
 #12345 VV/MTSTRInd
Gibson, Harry
NORTHWICH / NW / GBR
1   V2 D2 V5 V5   3 0.75 14 9 +5
Moore, James Edward
SCIPANOVS / NW / GBR
2 D1   V5 V5 V5   3 0.75 16 8 +8
Houghton, Benjamin (Ben)
MARSHALL / NW / GBR
3 V5 D2   V5 V5   3 0.75 17 12 +5
Ashraf, Adam
KISS / NW / GBR
4 D2 D4 D3   V5   1 0.25 14 19 -5
Mckay, David
4 OF CLUBS
5 D1 D0 D2 D4     0 0.00 7 20 -13

Poule #2
 #12345 VV/MTSTRInd
Loosley, Jake
4 OF CLUBS
1   D1 D1 D0 D0   0 0.00 2 20 -18
Baxter, Finn
4 OF CLUBS
2 V5   D2 V5 D0   2 0.50 12 15 -3
Home, Alex
KISS / NW / GBR
3 V5 V5   V5 V5   4 1.00 20 6 +14
Christianson, Elliot
SCIPANOVS / NW / GBR
4 V5 D4 D1   D1   1 0.25 11 15 -4
Watson, James
LIVERPOOL JUNIORS / NW / GBR
5 V5 V5 D2 V5     3 0.75 17 6 +11

Poule #3
 #1234 VV/MTSTRInd
Weaver, Charlie (Charles)
SCIPANOVS / NW / GBR
1   D3 D1 D0   0 0.00 4 15 -11
McGilloway, Jamie
SCIPANOVS / NW / GBR
2 V5   D3 V5   2 0.67 13 9 +4
Cronin, Tom
SCIPANOVS / NW / GBR
3 V5 V5   V5   3 1.00 15 8 +7
Suha, Adam
KISS / NW / HUN
4 V5 D1 D4     1 0.33 10 10 0
Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Suha, Adam KISS NW HUN
2 Cronin, Tom SCIPANOVS NW GBR
3T Weaver, Charlie (Charles) SCIPANOVS NW GBR
3T McGilloway, Jamie SCIPANOVS NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Cronin, Tom SCIPANOVS NW GBR  
2 Suha, Adam KISS NW HUN  
3 McGilloway, Jamie SCIPANOVS NW GBR  
4 Weaver, Charlie (Charles) SCIPANOVS NW GBR  

Round #1 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Cronin, Tom    
SCIPANOVS / NW / GBR (1) Cronin, Tom  
(4) Weaver, Charlie (Charles) 15 - 9  
SCIPANOVS / NW / GBR   (2) Suha, Adam
(3) McGilloway, Jamie   15 - 5
SCIPANOVS / NW / GBR (2) Suha, Adam  
(2) Suha, Adam 15 - 4  
KISS / NW / HUN    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Fischer, Nomi 4 OF CLUBS NW GER
Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Dawson, Ashley SCIPANOVS NW GBR
2 Jones, Alexander KISS NW GBR
3 Phillips-Langley, Thomas DUNES   GBR
4 Smith, Samuel 4 OF CLUBS    
5 Cope, Aimee KISS   GBR
6 Christianson, Juliana SCIPANOVS NW GBR
7 Tyler, Euan MANCHESTER NW GBR
8 Craig, James SCIPANOVS NW  

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryStatus
1 Cope, Aimee 16 KISS   GBR  
2 Jones, Alexander 40 KISS NW GBR  
3 Dawson, Ashley   SCIPANOVS NW GBR  
4 Christianson, Juliana   SCIPANOVS NW GBR  
5 Craig, James   SCIPANOVS NW    
6 Phillips-Langley, Thomas   DUNES   GBR  
7 Tyler, Euan   MANCHESTER NW GBR  
8 Smith, Samuel   4 OF CLUBS      

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #12345678 VV/MTSTRInd
Christianson, Juliana
SCIPANOVS / NW / GBR
1   V5 D2 D2 D2 D0 V5 D2   2 0.29 18 28 -10
Craig, James
SCIPANOVS / NW
2 D2   D3 D0 D2 D0 D0 D1   0 0.00 8 35 -27
Dawson, Ashley
SCIPANOVS / NW / GBR
3 V5 V5   V5 V5 D0 V5 V5   6 0.86 30 15 +15
Jones, Alexander
KISS / NW / GBR
4 V5 V5 D1   V5 V5 V5 V5   6 0.86 31 18 +13
Tyler, Euan
MANCHESTER / NW / GBR
5 V5 V5 D0 D1   D2 D3 D0   2 0.29 16 29 -13
Phillips-Langley, Thomas
DUNES / GBR
6 V5 V5 V5 D4 V5   V5 D4   5 0.71 33 14 +19
Cope, Aimee
KISS / GBR
7 D1 V5 D0 D2 V5 D2   V5   3 0.43 20 25 -5
Smith, Samuel
4 OF CLUBS
8 V5 V5 D4 D4 V5 V5 D2     4 0.57 30 22 +8
Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Jones, Alexander KISS NW GBR
2 Phillips-Langley, Thomas DUNES   GBR
3T Craig, James SCIPANOVS NW  
3T Dawson, Ashley SCIPANOVS NW GBR
5 Tyler, Euan MANCHESTER NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Phillips-Langley, Thomas DUNES   GBR  
2 Jones, Alexander KISS NW GBR  
3 Dawson, Ashley SCIPANOVS NW GBR  
4 Tyler, Euan MANCHESTER NW GBR  
5 Craig, James SCIPANOVS NW    

Round #1 - DE - Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) Phillips-Langley, Thomas      
DUNES / GBR (1) Phillips-Langley, Thomas    
(8) -BYE-      
    (1) Phillips-Langley, Thomas  
(5) Craig, James   15 - 3  
SCIPANOVS / NW (5) Craig, James    
(4) Tyler, Euan 15 - 10    
MANCHESTER / NW / GBR     (2) Jones, Alexander
(3) Dawson, Ashley     15 - 12
SCIPANOVS / NW / GBR (3) Dawson, Ashley    
(6) -BYE-      
    (2) Jones, Alexander  
(7) -BYE-   15 - 11  
  (2) Jones, Alexander    
(2) Jones, Alexander      
KISS / NW / GBR      

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Cope, Aimee KISS   GBR
2 Christianson, Juliana SCIPANOVS NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Cope, Aimee KISS   GBR  
2 Christianson, Juliana SCIPANOVS NW GBR  

Round #1 - DE - Scores
Finals  
   
(1) Cope, Aimee  
KISS / GBR (1) Cope, Aimee
(2) Christianson, Juliana 15 - 10
SCIPANOVS / NW / GBR  

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Smith, Samuel 4 OF CLUBS NW GBR
Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR
2 Ratcliffe, Ryan TIGERS NW GBR
3T Randall-Morgan, Levi TIGERS NW  
3T Meagher, Etienne PRESTON NW GBR
5 Morris, Ian LANCASHIRE NW  
DNF Heaps, Hannah TIGERS NW GBR

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Meagher, Etienne PRESTON NW GBR  
2 Randall-Morgan, Levi TIGERS NW    
3 Ratcliffe, Ryan TIGERS NW GBR  
4 Morris, Ian LANCASHIRE NW    
5 Heaps, Hannah TIGERS NW GBR  
6 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR  

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #12345 VV/MTSTRInd
Ratcliffe, Ryan
TIGERS / NW / GBR
1   V5 D2 V5 V5   3 0.75 17 9 +8
Morris, Ian
LANCASHIRE / NW
2 D1   D1 D2 D0   0 0.00 4 20 -16
Randall-Morgan, Levi
TIGERS / NW
3 V4 V5   D0 V1   3 0.75 10 6 +4
Meagher, Etienne
PRESTON / NW / GBR
4 D3 V5 V3   D1   2 0.50 12 12 0
Gibson, Harry
NORTHWICH / NW / GBR
5 D1 V5 D0 V5     2 0.50 11 7 +4

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Ratcliffe, Ryan TIGERS NW GBR 3 0.75 17 9 +8 Advanced
2 Randall-Morgan, Levi TIGERS NW   3 0.75 10 6 +4 Advanced
3 Gibson, Harry NORTHWICH NW GBR 2 0.50 11 7 +4 Advanced
4 Meagher, Etienne PRESTON NW GBR 2 0.50 12 12 0 Advanced
5 Morris, Ian LANCASHIRE NW   0 0.00 4 20 -16 Advanced
DNF Heaps, Hannah TIGERS NW GBR           Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) Ratcliffe, Ryan      
TIGERS / NW / GBR (1) Ratcliffe, Ryan    
(8) -BYE-      
    (1) Ratcliffe, Ryan  
(5) Morris, Ian   10 - 5  
LANCASHIRE / NW (4) Meagher, Etienne    
(4) Meagher, Etienne 10 - 5    
PRESTON / NW / GBR     (3) Gibson, Harry
(3) Gibson, Harry     10 - 4
NORTHWICH / NW / GBR (3) Gibson, Harry    
(6) -BYE-      
    (3) Gibson, Harry  
(7) -BYE-   8 - 1  
  (2) Randall-Morgan, Levi    
(2) Randall-Morgan, Levi      
TIGERS / NW      

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Heaps, Hannah TIGERS NW GBR
Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Paul, Dominic STOCKPORT NW GBR
2 Southern, Samuel (Sam) ARNOLD NW GBR
3 Ratcliffe, Brandon TIGERS NW GBR
DNF Ng, Michelle   NW  
DNF Heaps, Jasmine TIGERS NW GBR

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryStatus
1 Heaps, Jasmine 57 TIGERS NW GBR  
2 Paul, Dominic   STOCKPORT NW GBR  
3 Ratcliffe, Brandon   TIGERS NW GBR  
4 Ng, Michelle     NW    
5 Southern, Samuel (Sam)   ARNOLD NW GBR  

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #123 VV/MTSTRInd
Ratcliffe, Brandon
TIGERS / NW / GBR
1   D2 D4   0 0.00 6 10 -4
Southern, Samuel (Sam)
ARNOLD / NW / GBR
2 V5   D3   1 0.50 8 7 +1
Paul, Dominic
STOCKPORT / NW / GBR
3 V5 V5     2 1.00 10 7 +3

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Paul, Dominic   STOCKPORT NW GBR 2 1.00 10 7 +3 Advanced
2 Southern, Samuel (Sam)   ARNOLD NW GBR 1 0.50 8 7 +1 Advanced
3 Ratcliffe, Brandon   TIGERS NW GBR 0 0.00 6 10 -4 Advanced
DNF Ng, Michelle     NW             Eliminated
DNF Heaps, Jasmine 57 TIGERS NW GBR           Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Paul, Dominic    
STOCKPORT / NW / GBR (1) Paul, Dominic  
(4) -BYE-    
    (1) Paul, Dominic
(3) Ratcliffe, Brandon   15 - 11
TIGERS / NW / GBR (2) Southern, Samuel (Sam)  
(2) Southern, Samuel (Sam) 15 - 11  
ARNOLD / NW / GBR    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Ng, Michelle   NW  
2 Heaps, Jasmine TIGERS NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Ng, Michelle   NW    
2 Heaps, Jasmine TIGERS NW GBR  

Round #1 - DE - Scores
Finals  
   
(1) Ng, Michelle  
NW (1) Ng, Michelle
(2) Heaps, Jasmine 10 - 9
TIGERS / NW / GBR  

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Michell, Richard WEST LANCS NW GBR
2 Roberts, Jack MOSSLANDS NW  
3 Marsh, Robert BOLTON NW  

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Michell, Richard WEST LANCS NW GBR  
2 Roberts, Jack MOSSLANDS NW    
3 Marsh, Robert BOLTON NW    

Round #1 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Michell, Richard    
WEST LANCS / NW / GBR (1) Michell, Richard  
(4) -BYE-    
    (1) Michell, Richard
(3) Marsh, Robert   15 - 6
BOLTON / NW (2) Roberts, Jack  
(2) Roberts, Jack 15 - 1  
MOSSLANDS / NW    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Marston, Holly ROMILEY NW GBR
2 Turgoose, Georgia LANCS NW  
3 Stanley, Abigail 4 OF CLUBS NW  

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Marston, Holly ROMILEY NW GBR  
2 Turgoose, Georgia LANCS NW    
3 Stanley, Abigail 4 OF CLUBS NW    

Round #1 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Marston, Holly    
ROMILEY / NW / GBR (1) Marston, Holly  
(4) -BYE-    
    (1) Marston, Holly
(3) Stanley, Abigail   15 - 8
4 OF CLUBS / NW (2) Turgoose, Georgia  
(2) Turgoose, Georgia 15 - 11  
LANCS / NW    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Bluck, Martin CHESHIRE NW  
2 Kitto, Thomas MOSSLANDS NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Kitto, Thomas MOSSLANDS NW GBR  
2 Bluck, Martin CHESHIRE NW    

Round #1 - DE - Scores
Finals  
   
(1) Kitto, Thomas  
MOSSLANDS / NW / GBR (2) Bluck, Martin
(2) Bluck, Martin 15 - 13
CHESHIRE / NW  

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Ng, Ashley   NW  
2 Chrystie-Lowe, Rosa MARSHALL NW  

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Chrystie-Lowe, Rosa MARSHALL NW    
2 Ng, Ashley   NW    

Round #1 - DE - Scores
Finals  
   
(1) Chrystie-Lowe, Rosa  
MARSHALL / NW (2) Ng, Ashley
(2) Ng, Ashley 15 - 4
NW  

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Aldgate, Daniel MARSHALL NW GBR
2 Dunn, Gabriel RIVINGTON NW GBR
3T Fidler, Nathaniel RIVINGTON NW GBR
3T Chorlton, Nathan MARSHALL NW GBR
5 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR
DNF Piddington, Lily SCIPANOVS NW  
DNF Sharplin, Aaliyah RIVINGTON NW GBR
DNF Belcher, Bridget      
DNF Mcguinness, Millie RIVINGTON    

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Chorlton, Nathan MARSHALL NW GBR  
2 Aldgate, Daniel MARSHALL NW GBR  
3 Piddington, Lily SCIPANOVS NW    
4 Dunn, Gabriel RIVINGTON NW GBR  
5 Mcguinness, Millie RIVINGTON      
6 Sharplin, Aaliyah RIVINGTON NW GBR  
7 Fidler, Nathaniel RIVINGTON NW GBR  
8 Belcher, Bridget        
9 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR  

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #12345 VV/MTSTRInd
Houghton, Benjamin (Ben)
MARSHALL / NW / GBR
1   D2 D2 D1 D0   0 0.00 5 20 -15
Chorlton, Nathan
MARSHALL / NW / GBR
2 V5   D1 D3 D4   1 0.25 13 17 -4
Fidler, Nathaniel
RIVINGTON / NW / GBR
3 V5 V5   D1 D3   2 0.50 14 13 +1
Aldgate, Daniel
MARSHALL / NW / GBR
4 V5 V5 V5   V5   4 1.00 20 8 +12
Dunn, Gabriel
RIVINGTON / NW / GBR
5 V5 V5 V5 D3     3 0.75 18 12 +6

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Aldgate, Daniel MARSHALL NW GBR 4 1.00 20 8 +12 Advanced
2 Dunn, Gabriel RIVINGTON NW GBR 3 0.75 18 12 +6 Advanced
3 Fidler, Nathaniel RIVINGTON NW GBR 2 0.50 14 13 +1 Advanced
4 Chorlton, Nathan MARSHALL NW GBR 1 0.25 13 17 -4 Advanced
5 Houghton, Benjamin (Ben) MARSHALL NW GBR 0 0.00 5 20 -15 Advanced
DNF Piddington, Lily SCIPANOVS NW             Eliminated
DNF Sharplin, Aaliyah RIVINGTON NW GBR           Eliminated
DNF Belcher, Bridget                 Eliminated
DNF Mcguinness, Millie RIVINGTON               Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) Aldgate, Daniel      
MARSHALL / NW / GBR (1) Aldgate, Daniel    
(8) -BYE-      
    (1) Aldgate, Daniel  
(5) Houghton, Benjamin (Ben)   10 - 5  
MARSHALL / NW / GBR (4) Chorlton, Nathan    
(4) Chorlton, Nathan 10 - 7    
MARSHALL / NW / GBR     (1) Aldgate, Daniel
(3) Fidler, Nathaniel     10 - 8
RIVINGTON / NW / GBR (3) Fidler, Nathaniel    
(6) -BYE-      
    (2) Dunn, Gabriel  
(7) -BYE-   10 - 4  
  (2) Dunn, Gabriel    
(2) Dunn, Gabriel      
RIVINGTON / NW / GBR      

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Sharplin, Aaliyah RIVINGTON NW GBR
2 Mcguinness, Millie RIVINGTON    
3T Belcher, Bridget      
3T Piddington, Lily SCIPANOVS NW  

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Sharplin, Aaliyah RIVINGTON NW GBR  
2 Piddington, Lily SCIPANOVS NW    
3 Mcguinness, Millie RIVINGTON      
4 Belcher, Bridget        

Round #1 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Sharplin, Aaliyah    
RIVINGTON / NW / GBR (1) Sharplin, Aaliyah  
(4) Belcher, Bridget 10 - 3  
    (1) Sharplin, Aaliyah
(3) Mcguinness, Millie   10 - 9
RIVINGTON (3) Mcguinness, Millie  
(2) Piddington, Lily 10 - 0  
SCIPANOVS / NW    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Edwards, James MARSHALL NW  
2 Thornley, Drew MARSHALL NW GBR
3 Westhead, Daniel (Dan) MARSHALL NW GBR

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Edwards, James MARSHALL NW    
2 Westhead, Daniel (Dan) MARSHALL NW GBR  
3 Thornley, Drew MARSHALL NW GBR  

Round #1 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Edwards, James    
MARSHALL / NW (1) Edwards, James  
(4) -BYE-    
    (1) Edwards, James
(3) Thornley, Drew   15 - 7
MARSHALL / NW / GBR (3) Thornley, Drew  
(2) Westhead, Daniel (Dan) 15 - 11  
MARSHALL / NW / GBR    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Adams, Katherine (Katie) RIVINGTON NW  
2 Grimshaw, Grace TIGERS NW GBR
3T Dunn, Olivia RIVINGTON NW GBR
3T Davies, Lauren MARSHALL    
5 Belcher, Megan      
DNF Edwards, James MARSHALL NW  
DNF Thornley, Drew MARSHALL NW GBR
DNF Westhead, Daniel (Dan) MARSHALL NW GBR

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryStatus
1 Adams, Katherine (Katie) 28 RIVINGTON NW    
2 Grimshaw, Grace 31 TIGERS NW GBR  
3 Edwards, James 41 MARSHALL NW    
4 Westhead, Daniel (Dan)   MARSHALL NW GBR  
5 Dunn, Olivia   RIVINGTON NW GBR  
6 Thornley, Drew   MARSHALL NW GBR  
7 Davies, Lauren   MARSHALL      
8 Belcher, Megan          

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #12345 VV/MTSTRInd
Adams, Katherine (Katie)
RIVINGTON / NW
1   V5 V5 V5 V5   4 1.00 20 5 +15
Davies, Lauren
MARSHALL
2 D0   D1 D4 V5   1 0.25 10 18 -8
Grimshaw, Grace
TIGERS / NW / GBR
3 D4 V5   V5 V5   3 0.75 19 6 +13
Dunn, Olivia
RIVINGTON / NW / GBR
4 D0 V5 D0   V5   2 0.50 10 15 -5
Belcher, Megan 5 D1 D3 D0 D1     0 0.00 5 20 -15

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Adams, Katherine (Katie) 28 RIVINGTON NW   4 1.00 20 5 +15 Advanced
2 Grimshaw, Grace 31 TIGERS NW GBR 3 0.75 19 6 +13 Advanced
3 Dunn, Olivia   RIVINGTON NW GBR 2 0.50 10 15 -5 Advanced
4 Davies, Lauren   MARSHALL     1 0.25 10 18 -8 Advanced
5 Belcher, Megan         0 0.00 5 20 -15 Advanced
DNF Edwards, James 41 MARSHALL NW             Eliminated
DNF Thornley, Drew   MARSHALL NW GBR           Eliminated
DNF Westhead, Daniel (Dan)   MARSHALL NW GBR           Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) Adams, Katherine (Katie)      
RIVINGTON / NW (1) Adams, Katherine (Katie)    
(8) -BYE-      
    (1) Adams, Katherine (Katie)  
(5) Belcher, Megan   15 - 1  
  (4) Davies, Lauren    
(4) Davies, Lauren 15 - 11    
MARSHALL     (1) Adams, Katherine (Katie)
(3) Dunn, Olivia     15 - 13
RIVINGTON / NW / GBR (3) Dunn, Olivia    
(6) -BYE-      
    (2) Grimshaw, Grace  
(7) -BYE-   15 - 6  
  (2) Grimshaw, Grace    
(2) Grimshaw, Grace      
TIGERS / NW / GBR      

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Wilson, James RIVINGTON    
2 Edwards, Thomas (Tom) MARSHALL NW  
3T Westhead, Joseph (Joe) MARSHALL NW GBR
3T Tupman, Ryan MARSHALL NW GBR
5 Tully, Jacob MARSHALL NW  
6 Lockett, Jacob ROMILEY NW GBR
7 Rushton, Thomas TIGERS NW GBR
8 Donnellan, Ben MARSHALL NW GBR
9 Hastings, Daniel BOLTON    

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryStatus
1 Edwards, Thomas (Tom) 47 MARSHALL NW    
2 Tupman, Ryan 54 MARSHALL NW GBR  
3 Wilson, James 54 RIVINGTON      
4 Donnellan, Ben 54 MARSHALL NW GBR  
5 Hastings, Daniel   BOLTON      
6 Westhead, Joseph (Joe)   MARSHALL NW GBR  
7 Tully, Jacob   MARSHALL NW    
8 Lockett, Jacob   ROMILEY NW GBR  
9 Rushton, Thomas   TIGERS NW GBR  

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #123456789 VV/MTSTRInd
Wilson, James
RIVINGTON
1   V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 D4   7 0.88 39 22 +17
Tupman, Ryan
MARSHALL / NW / GBR
2 D4   V5 V5 V5 V5 D4 V5 V5   6 0.75 38 21 +17
Hastings, Daniel
BOLTON
3 D0 D2   V5 D4 D2 D0 D3 V5   2 0.25 21 35 -14
Rushton, Thomas
TIGERS / NW / GBR
4 D3 D2 D2   D2 D2 V5 V5 D2   2 0.25 23 32 -9
Tully, Jacob
MARSHALL / NW
5 D3 D2 V5 V5   V5 V5 V5 D3   5 0.63 33 28 +5
Lockett, Jacob
ROMILEY / NW / GBR
6 D3 D2 V5 V5 D0   D3 D4 D3   2 0.25 25 34 -9
Westhead, Joseph (Joe)
MARSHALL / NW / GBR
7 D3 V5 V5 D1 D4 V5   V5 D1   4 0.50 29 28 +1
Donnellan, Ben
MARSHALL / NW / GBR
8 D1 D1 V5 D1 D3 V5 D1   D1   2 0.25 18 37 -19
Edwards, Thomas (Tom)
MARSHALL / NW
9 V5 D2 D3 V5 V5 V5 V5 V5     6 0.75 35 24 +11

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Wilson, James 54 RIVINGTON     7 0.88 39 22 +17 Advanced
2 Tupman, Ryan 54 MARSHALL NW GBR 6 0.75 38 21 +17 Advanced
3 Edwards, Thomas (Tom) 47 MARSHALL NW   6 0.75 35 24 +11 Advanced
4 Tully, Jacob   MARSHALL NW   5 0.63 33 28 +5 Advanced
5 Westhead, Joseph (Joe)   MARSHALL NW GBR 4 0.50 29 28 +1 Advanced
6 Lockett, Jacob   ROMILEY NW GBR 2 0.25 25 34 -9 Advanced
7 Rushton, Thomas   TIGERS NW GBR 2 0.25 23 32 -9 Advanced
8 Hastings, Daniel   BOLTON     2 0.25 21 35 -14 Advanced
9 Donnellan, Ben 54 MARSHALL NW GBR 2 0.25 18 37 -19 Advanced

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Wilson, James        
RIVINGTON (1) Wilson, James      
(16) -BYE-        
    (1) Wilson, James    
(9) Donnellan, Ben   15 - 5    
MARSHALL / NW / GBR (9) Donnellan, Ben      
(8) Hastings, Daniel 15 - 6      
BOLTON     (1) Wilson, James  
(5) Westhead, Joseph (Joe)     15 - 12  
MARSHALL / NW / GBR (5) Westhead, Joseph (Joe)      
(12) -BYE-        
    (5) Westhead, Joseph (Joe)    
(13) -BYE-   15 - 13    
  (4) Tully, Jacob      
(4) Tully, Jacob        
MARSHALL / NW       (1) Wilson, James
(3) Edwards, Thomas (Tom)       15 - 11
MARSHALL / NW (3) Edwards, Thomas (Tom)      
(14) -BYE-        
    (3) Edwards, Thomas (Tom)    
(11) -BYE-   15 - 4    
  (6) Lockett, Jacob      
(6) Lockett, Jacob        
ROMILEY / NW / GBR     (3) Edwards, Thomas (Tom)  
(7) Rushton, Thomas     15 - 14  
TIGERS / NW / GBR (7) Rushton, Thomas      
(10) -BYE-        
    (2) Tupman, Ryan    
(15) -BYE-   15 - 12    
  (2) Tupman, Ryan      
(2) Tupman, Ryan        
MARSHALL / NW / GBR        

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Nightingale, Ella RIVINGTON NW GBR
2 Taylor, Louise MARSHALL    

 

Round #1 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Taylor, Louise MARSHALL      
2 Nightingale, Ella RIVINGTON NW GBR  

Round #1 - DE - Scores
Finals  
   
(1) Taylor, Louise  
MARSHALL (2) Nightingale, Ella
(2) Nightingale, Ella 15 - 3
RIVINGTON / NW / GBR  

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Lindley, Thomas MARSHALL   GBR
2 Graham, Olive LIVERPOOL   GBR
3 Smith, Nathan BRAMHALL    
DNF Taylor, Louise MARSHALL    
DNF Nightingale, Ella RIVINGTON NW GBR
DNF Banks, Becki MARSHALL    

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryStatus
1 Graham, Oliver LIVERPOOL      
2 Nightingale, Ella RIVINGTON NW GBR  
3 Banks, Becki MARSHALL      
4 Lindley, Thomas MARSHALL   GBR  
5 Smith, Nathan BRAMHALL      
6 Taylor, Louise MARSHALL      

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #123 VV/MTSTRInd
Lindley, Thomas
MARSHALL / GBR
1   V5 V5   2 1.00 10 4 +6
Smith, Nathan
BRAMHALL
2 D2   D0   0 0.00 2 10 -8
Graham, Oliver
LIVERPOOL
3 D2 V5     1 0.50 7 5 +2

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClub(s)RegionCountryVV/MTSTRIndStatus
1 Lindley, Thomas MARSHALL   GBR 2 1.00 10 4 +6 Advanced
2 Graham, Oliver LIVERPOOL     1 0.50 7 5 +2 Advanced
3 Smith, Nathan BRAMHALL     0 0.00 2 10 -8 Advanced
DNF Taylor, Louise MARSHALL               Eliminated
DNF Nightingale, Ella RIVINGTON NW GBR           Eliminated
DNF Banks, Becki MARSHALL               Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Semi-Finals Finals  
     
(1) Lindley, Thomas    
MARSHALL / GBR (1) Lindley, Thomas  
(4) -BYE-    
    (1) Lindley, Thomas
(3) Smith, Nathan   15 - 11
BRAMHALL (2) Graham, Oliver  
(2) Graham, Oliver 15 - 4  
LIVERPOOL    

 

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 Banks, Becki MARSHALL NW GBR
Read 1319 times Last modified on Monday, 16 March 2015 10:35

Login to post comments